وبلاگ

عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری

عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

دوره بارداری از دورانی‌ست که فرد بیشترین تغییرات روحی و جسمی را تجربه می‌کند. به خصوص اینکه بارداری در چرخه‌ی طبیعی رشد موهای زائد تاثیر می‌گذارد، برخی افراد در طول بارداری از رشد موی زائد ناگهانی خود ناراضی بوده‌اند. با توجه به این تغییرات و نوسانات هورمونی و رشد غیر طبیعی موها، بسیاری از زنان به فکر پاکسازی موهای زائد به خصوص لیزر می‌افتند. در این مقاله به صورت تخصصی در مورد عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری و لیزر موهای زائد در دوران شیردهی می‌پردازیم.

بارداری چگونه در رشد موهای زائد تاثیر می‌گذارد؟

دوران بارداری از دورانی است که هورمون‌های بدن به بالاترین سطح خود رسیده است و فرد با تغییرات هورمونی بسیاری روبه‌رو می‌شود. با بالا رفتن سطح هورمون‌های آندروژن و استروژن بدن فرد به رشد ناگهانی و زیاد موهای زائد منجر می‌شود. بعد از زایمان هورمون‌های بارداری از بین رفته و بدن به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

به طور کلی چرخه رشد مو در سه مرحله زیر صورت می‌گیرد:

 • مرحله رشد (آناژن): در این مرحله فولیکول مو، فرآیند تولید مو را آغاز می‌کند.
 • مرحله واسط (کاتاژن): مو به رشد خود ادامه می‌دهد.
 • مرحله استراحت (تلوژن): در مرحله استراحت، مو ریزش پیدا کرده و می‌افتد.

در دوران بارداری به دلیل نوسانات هورمونی، مرحله‌ی استراحت مو یعنی تلوژن به تاخیر افتاده و به سرعت همیشه نمی‌ریزند. در نتیجه موهای زائد در نواحی غیر معمول بدن ، با ضخامت و تعداد بیشتری رشد می‌کند.

آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری ضرر دارد؟

طبق مجله بین المللی درماتولوژی زنان که در سال 2017 در مورد ایمنی عمل‌های زیبایی و لیزر برای زنان منتشر شد، داورها طبق بررسی‌های صورت گرفته اعلام کردند: اگرچه لیزرها برای درمان بیماری‌های پزشکی از جمله سنگ کلیه و زگیل تناسلی در زنان باردار با ایمنی کامل صورت می‌گیرد، اما هیچ اطلاعاتی در رابطه با اینکه روش‌های زیبایی مثل لیزر موهای زائد با ایمنی کامل و بدون عوارض انجام شود وجود ندارد.

عدم وجود تحقیقات و داده‌های لازم در رابطه با لیزر موهای زائد در دوران بارداری به این دلیل صورت نگرفته است که دانشمندان نمی‌خواهند با قرار دادن مادران و نوزادان در معرض روش‌های مختلف مثل لیزر موهای زائد، آن‌ها را در معرض خطرات احتمالی ناشی از آزمایشات قرار دهند.

با توجه به اینکه لیزر موهای زائد یک روشی غیر تهاجمی و بدون عوارض شناخته شده است، اما استفاده از روش‌هایی مثل لیزر موهای زائد در دوران بارداری را بسیاری از پزشکان توصیه نمی‌کنند و این عمل را ممنوع اعلام کرده اند. چرا که هنوز به طور قطعی ثابت نشده است که اشعه‌ی لیزر بر روی جنین تاثیری ندارد. به این دلیل که پرتوی لیزر، تنها تا عمق یک و نیم میلی‌متری پوست نفوذ کرده و هیچ آسیبی به بافت‌های اطراف نمی‌رساند. البته بعد از زایمان هم قبل از انجام از لیزر حتما با پزشک مشورت کرده تا با بررسی‌های لازم در انتخاب زمان مناسب لیزر، به شما کمک کند.

اگرچه گفتیم از بین بردن موهای زائد با روش لیزر عوارضی در دوران بارداری ندارد، اما به دلیل نوسانات هورمونی ناشی از بارداری، موهای زائد رشد زیادی داشته و اشعه لیزر بر روی موهای زائد تاثیر خوبی نمی‌گذارد و فرد را به نتیجه‌ی مطلوبی نمی‌رساند. بنابراین با وجود اینکه ممکن است عوارضی را به همراه نداشته باشد اما نتیجه‌ی مطلوبی هم نخواهد داشت و حذف موهای زائد در بارداری فقط اتلاف وقت و هزینه را برای شما به همراه دارد.آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری ضرر دارد؟

آیا لیزر در اوایل بارداری ضرر دارد؟

سه ماه اول بارداری از ماه‌های بسیار مهم در تشکیل اندام جنین است و خطر سقط جنین در این دوران 12 درصد است. این خطر در سه ماهه دوم و سوم بارداری به 5 درصد کاهش می‌یابد. بعد از هفته بیستم، جنین در برابر نقص رشد مقاوم‌تر می‌شود. با توجه به اینکه گفتیم اشعه لیزر بر روی جنین تاثیری نمی‌گذارد با این حال برای احتیاط بیشتر بهتر است که از لیزر در بارداری خودداری نمایید مگر در شرایط ضروری و تنها برای لیزر درمانی از دستگاه‌های لیزر استفاده کنید.

خرید دستگاه لیزر با قیمت استثنایی

عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری

به طور کلی لیزر موهای زائد روشی غیر تهاجمی و بدون عوارض می‌باشد و تاثیری در بافت‌ها و سلول‌های افراد ندارد. چرا که اشعه‌ی لیزر تنها در عمق چند میلی متری پوست نفوذ کرده و پرتو هیچگونه تاثیری بر روی جنین ندارد. از مهم‌ترین دلایلی که توصیه می‌شود در این دوره لیزر انجام دهید این است که بارداری باعث افزایش جریان خون در بدن و باز شدن و کش آمدن پوست سینه و شکم نیز می‌شود.

همین امر باعث حساس‌تر شدن پوست بدن شده و مراجعه کننده درد و سوزش بیشتری را حین لیزر احساس می‌کند. در نتیجه می‌توان گفت که بهتر است در دوران بارداری برای جلوگیری از بروز عوارض و مشکلات احتمالی برای خود و فرزندتان از لیزر موهای زائد خود تا بعده زایمان خودداری کنید. با توجه به همین حساسیت زیاد پوست ممکن است مراجعه کننده دچار عوارض احتمالی زیر شود:

 • سوختگی
 • التهاب
 • قرمزی
 • هایپرپیگمانتاسیون

آیا لیزر موهای زائد در دوران شیردهی مضر است؟

به طور کلی می‌توان گفت که تاکنون هیچگونه سند و مدرک و گواهی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد در دوره شیردهی مضر است و خطرات زیادی را برای مادر و فرزند به همراه دارد گزارش نشده است. اما با این حال اکثر کلینیک‌ها قادر نیستند که به خانم‌های شیرده خدمات لیزر ارائه دهند. با این حال فقط در صورتی امکان پذیر است که شما با پزشک متخصص مشورت کرده و گواهی دریافت شده از دکتر جهت لیزر مو به مراجع و کلینیک‌ها ارائه کنید. البته توصیه می‌شود برای لیزر موهای زائد بعد از زایمان چند ماه صبر کرده تا بدن به حالت عادی خود بازگردد و سپس به لیزر اقدام کنید.

البته برخی از پزشکان و متخصصان به یک سری دلایل لیزر را در دوران شیردهی پیشنهاد نمی‌دهند:

 • گرمایی که نور لیزر تولید می‌کند، ممکن است به غدد پستانی آسیب برساند.
 • ژل سونوگرافی اولتراسونیک استفاده شده در هنگام لیزر سینه، به پوست سینه نفوذ کرده و روی شیر مادر تاثیر بگذارد که در نهایت ممکن است برای نوزاد ضرر داشته باشد.
 • به طور قطعی ثابت نشده است که لیزر به طور طولانی مدت نیز تاثیری بر روی نوزاد ندارد.

آیا لیزر موهای زائد در دوران شیردهی مضر است؟

لیزر موهای زائد بیکینی در دوران بارداری

هر چند کلا لیزر در دوره بارداری توصیه نمی‌شود و در متن‌های بالا اشاره کردیم که لیزر موهای زائد در بارداری بسیار ناخوشایند و دردناک بوده و با سوزش و درد زیادی همراه است، این درد و سوزش در نواحی حساس‌تر مثل سینه، شکم و بیکینی بیشتر می‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود از روش‌های دیگر مثل اصلاح، شیو، اپیلاسیون و کرم موبر استفاده کنید.

همچنین گفتیم که به دلیل نوسانات هورمونی و بالا رفتن سطح هورمون‌های آندروژن و استروژن، رشد موهای زائد بیشتر شده و  احتمال ضخیم شدن موها وجود دارد. بنابراین لیزر نمی‌تواند نتیجه‌ی خوبی را به همراه داشته باشد. همین امر باعث شده که بسیاری از پزشکان لیزر موهای زائد بیکینی را در دوران بارداری توصیه نمی‌کنند.

معرفی لیزر موهای زائد بیکینی به صورت جامع و کامل

چند وقت بعد از زایمان می‌توان لیزر کرد؟

بعد از زایمان به مدت زمانی برای ریکاوری و تثبیت سطح هورمون‌‌های بدن مادر نیاز است. تقریبا چند ماه طول می‌کشد تا بدن از استرس فیزیکی زایمان بهبود یابد و سطح هورمون‌ها به حالت عادی خود برگردد. همچنین پوست بدن که کش آمده و حساس شده بود به حالت طبیعی و عادی خود نیز بازگردد تا لیزر موهای زائد برای مراجعه کننده دردناک و ناخوشایند نباشد. پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند که حداقل 6 ماه بعد از زایمان برای لیزر موهای زائد خود اقدام نمایید.

چند وقت بعد از زایمان می‌توان لیزر کرد؟

آیا لیزر در دوران بارداری سبب سرطان رحم می‌شود؟

طبق اعلامیه سازمان غذا و دارو FDA آمریکا، دستگاه‌های لیزر از اشعه‌های لیزر غیر یونیزه برای حذف موهای زائد استفاده می‌کند. و مقدار انرژی که به سطح پوست ساطع می‌شود تنها تا عمق چند میلی متری از پوست نفوذ می‌کند. اما با این حال تحقیقاتی در رابطه با اینکه لیزر سرطان زاست یا نه صورت نگرفته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله آیا لیزر می‌تواند باعث سرطان رحم شود؟ مراجعه کنید.

روش‌های جایگزین لیزر برای حذف موهای زائد

طبق توضیحاتی که بالا بیان کردیم، عقل حکم می‌کند حتی در صورت عدم وجود عوارض با لیزر، در دوران بارداری از این روش استفاده نکنیم و در وقت و هزینه‌های خود علاوه بر حفظ سلامت جسمی خود و فرزندمان نیز صرفه جویی کنیم. روش‌های دیگری برای پاکسازی موها وجود دارد که به شرح زیر است:

 • تراشیدن با استفاده از تیغ: این روش، روشی بسیار ایمن و بدون خطر بوده و به راحتی در خانه انجام می‌شود.
 • کرم موبر و وکس: از روش‌های دیگر برای از بین بردن موهای زائد استفاده از کرم موبر و وکس می‌باشد. البته این روش چندان در دوره بارداری پیشنهاد نمی‌شود. چرا که ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد و برای جنین مضر باشد.

آیا لیزر موهای زائد صورت در دوران بارداری ضرر دارد؟

به طور کلی لیزر در حاملگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد:

 • به دلیل حساس‌تر شدن پوست و عصب‌های بدن، مراجعه کننده ممکن است درد زیادی را احساس کند.
 • دردی که حین لیزر احساس می‌شود ممکن است مراجعه کننده را دچار اضطراب و نگرانی کند و روی جنین تاثیر خوبی نگذارد.
 • این احتمال وجود دارد که در دوران حاملگی لیزر موهای زائد با تغییر زیاد پیگمنت پوست و در نهایت ایجاد لکه بر روی پوست مراجعه کننده همراه باشد.
 • با نوسانات هورمونی احتمال نتیجه نگرفتن از لیزر بسیار زیاد می‌باشد. چرا که مو در مرحله استراحت قرار نمی‌گیرد.
 • با افزایش سطح هورمون‌ها، سرعت رشد موهای زائد و ضخیم شدن آنها افزایش پیدا می‌کند.

آیا لیزر موهای زائد در بارداری باعث نازایی می‌شود؟

به طور کلی این عقیده که می‌گویند ” لیزر موهای زائد باعث نازایی و ناباروری خانوم‌ها می‌شود کاملا غیر علمی بوده و صحت ندارد. در روش حذف موهای زائد با لیزر، پرتوی لیزر فقط تا چند میلی متری پوست نفوذ می‌کند و نور لیزر قادر نیست به اندام‌های دیگر نفوذ کرده و آسیب برساند. با این حال لیزر در دوران بارداری کاملا ممنوع بوده و توصیه نمی‌شود. همچنین لازم است بگوییم که همه‌ی کلینیک‌ها برای خانوم‌های باردار خدمات لیزر را انجام نمی‌دهند.

آیا لیزر موهای زائد در بارداری باعث نازایی می‌شود؟

مشاهده قیمت دستگاه دایود

کدام دستگاه لیزر موهای زائد عوارض کمتری دارد؟

 • دستگاه لیزر دایود: دستگاه‌های لیزر دایود با طول موج 808 نانومتر به پوست نفوذ کرده و قادر است موهای ضخیم را در طیف پوستی گندمی و سبزه از بین ببرد. انرژی لیزر دایود برای اثربخشی بیشتر با میزان بیشتری بر روی پوست ساطع می‌شود. همین امر باعث شده تا عوارضی همچون تورم، التهاب و قرمزی روی ناحیه لیزر شده بروز دهد.
 • دستگاه لیزر الکساندرایت: دستگاه‌های الکساندرایت از دیگر دستگاه‌های لیزر موهای زائد است که به واسطه کریستال الکساندرایت طول موجی با مقدار 755 نانومتر را تولید می‌کند. لیزر الکس با قابلیت سرعت شات بالایی که دارد از عوارض جانبی کمی نیز برخوردار می‌باشد. این عوارض که شامل قرمزی و التهاب خفیف است، طی چند ساعت از بین می‌رود.
 • دستگاه لیزر SHR: دستگاه‌های لیزر اس اچ آر به دلیل اینکه از تکنیک پخش نور برای ساطع کردن نور لیزر استفاده می‌کند، از درد و ناراحتی و همچنین عوارض کمتری نیز برخوردار است. اما استفاده از دستگاه لیزر برای افرادی که تتو دارند توصیه نمی‌شود. چرا که احتمال بروز یک سری عوارض جانبی مثل تغییر رنگ پوست وجود دارد.

در حالت کلی می‌توان گفت تمامی دستگاه‌های لیزر از یک سری عوارض جانبی برخوردار است که شامل قرمزی، التهاب، پوسته پوسته شدن پوست است که طبیعی است. تمامی این عوارض موقتی و گذرا است و طی چند ساعت الی چند روز از بین می‌رود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با معرفی دستگاه‌های لیزر می‌توانید به کادا طب مراجعه کنید.

منابع: laserallclinic.com , healthline.com , ncbi.nlm.nih.gov