خرید دستگاه لیزر دایود دست دوم

با وجود تنوع در دستگاه‌های لیزر، انتخاب دستگاه مناسب می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. لیزر دایود به عنوان یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر، با قیمت مناسب و عملکردی بی‌نظیر، نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. این دستگاه برای رفع موهای زائد در اکثر کشورها به طور رایج استفاده می‌شود و به دلیل مزایایی زیادی که دارد به انتخابی ایده‌آل برای کلینیک‌های پوست و مو تبدیل شده است. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه زیبایی هستید ما در ادامه به معرفی کامل و مشخصات دستگاه لیزر دایود می پردازیم.

خرید دستگاه لیزر دایود

تاریخچه دستگاه لیزر دایود

قبل از اینکه به موضوع خرید و قیمت دستگاه لیزر دایود بپردازیم اندکی در مورد تاریخچه این دستگاه سخن می گوییم. اولین لیزر دایود در سال 1962 توسط شرکت IBM ساخته شد. این لیزر از یک آرایه نیمه هادی گالیم آرسنید برای تولید پرتو لیزر استفاده می کرد. لیزر دایود اولین لیزر حالت جامد بود و با بقیه لیزر ها متفاوت است. لیزرهای دایود اکنون در طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله ارتباطات فیبر نوری، کاربردهای پزشکی از جمله حذف موهای زائد از این لیزر استفاده می شود. در سال 1998 میلادی، لیزر دایود با طول موج 808 نانومتر برای اولین بار برای حذف موهای زائد به کار گرفته شد. این لیزر، عوارض جانبی کمتری نسبت به لیزرهای قبلی داشت و برای انواع پوست ها مناسب بود. از آن زمان تا کنون، لیزر دایود به یکی از محبوب ترین روش های حذف موهای زائد تبدیل شده است.

معرفی دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود، با طول موج 808 نانومتر، به عنوان یکی از پرطرفدارترین و مؤثرترین دستگاه‌های لیزر برای کاهش موهای زائد شناخته می‌شود. این دستگاه برای افرادی با رنگ پوست متوسط تا تیره (تایپ دو تا 5 را دارند) و موهای تیرهای دارند ایده‌آل است. این دستگاه لیزر می‌تواند در نواحی مختلف بدن مانند صورت، زیر بغل، بیکینی، دست و پا مورد استفاده قرار گیرد.

لیزر دایود از طریق تابش نور با طول موج خاص به فولیکول‌های مو عمل می‌کند. این نور توسط ملانین موجود در مو جذب شده و منجر به تخریب فولیکول و در نهایت، حذف دائمی مو می‌شود. دستگاه لیزر دایود با توجه به داشتن فرکانس کاری بالا و سطح مقطع بزرگ دارای سرعت و پوشش دهی زیاد تری در نواحی مختلف بدن دارد و کلا 4 برابر سریع تر از دیگر روش های از بین بردن موهای زائد انجام می شود.

قطعات دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود هرکدام قطعات مختلفی دارند ولی پنج قطعه که در همه آن ها یکسان است و جزو قطعات اصلی است: لیزر سورس، پمپ آب، ویفر های نیمه هادی، پاور و اسپات می‌باشد که در ادامه به اکثر انها می‌پردازیم:

لیزر سورس

لیزر سورس یک قطعه اساسی در دستگاه لیزر دایود است، این قطعه دارای دیودهای نیمه رساناست. که این دیودهای، نوعی دیود الکتریکی هستند که با عبور جریان الکتریکی از آن‌ها، نور منتشر می‌شود. این دیودها معمولاً از مواد نیمه‌رسانا مانند گالیوم آرسنید (GaAs) یا گالیوم نیترید (GaN) ساخته می‌شوند. لیزر سورس در زمان صدم ثانیه یک نور قرمز مرئی می‌سازد که توانایی نابودی فولیکول های مو می‌شود.

ویفر‌های نیمه هادی

ویفرهای نیمه‌هادی یکی از قطعات مهم دستگاه لیزر دایود است. این ویفرها به عنوان مواد پایه‌ای  هستند که در صنعت الکترونیک و فیزیک نیمه‌هادی استفاده می‌شوند. این مواد، خواص الکترونیکی بین مواد هادی (مانند فلزات) و مواد نیمه‌رسانا (مانند عایق‌ها) را دارند. ویفرها اغلب از سیلیسیم ساخته می‌شوند، اما ممکن است از مواد دیگری مانند گالیوم آرسنید (GaAs)، گالیوم نیترید (GaN)، آرسنید آلومینیوم (AlAs) و غیره تشکیل شوند.

این ویفرها به شکل صفحات تخت ساخته می‌شوند و سطح آنها معمولاً با کیفیت بالا است. ویفرهای نیمه‌هادی معمولاً به عنوان پایه‌ای برای ساخت تراشه‌های الکترونیکی استفاده می‌شوند. در فرآیند ساخت تراشه، لایه‌های نیمه‌هادی مختلف (مانند پی، N، و نیمه‌رسانای اصلی) روی ویفرهای نیمه‌هادی تشکیل می‌شوند.

پمپ آب ‎و تصفیه در دستگاه لیزر دایود

یکی از قطعات حیاتی که در هزینه نگهداری دستگاه دایود به شدت موثر است پمپ آب این دستگاه است. زمان تولید لیزر از انرژی الکترونیکی لیزر سورس ها و لامپ ها داغ می شوند این پمپ آب با عبور جریان آب با دمای 10 تا 25 درجه سانتی گراد وارد قطعات دستگاه می‌شود این قطعات با سیستم همرفت سبب خنک شدن این قطعات می‌شود و در اخر این آب داغ از سیستم خارج می‌شود. همچنین با عبور این آب از بین قطعات و با فیلتر که دارد سبب پاکسازی و تمیز کردن آن‌ها می‌شود.

اسپات سایز

اسپات سایز در لیزر و دستگاه‌های نوری به اندازه نقطه یا لکه نوری که توسط لیزر ایجاد می‌شود، اشاره دارد. به عبارت دیگر، اسپات سایز نشان می‌دهد که پرتو لیزر دایود در محل تابش به سطح مورد نظر چه مقدار از سطح را تحت پوشش قرار می‌دهد. این قطعه در هندپیس قرار دارد و قطر لیزری که توسط لیزر سورس ساخته می‌شود را تغییر می‌دهد. اسپات سایز به طور معمول به واحدی اندازه‌گیری مانند میلیمتر (mm) بیان می‌شود. برای مثال، اگر اسپات سایز یک لیزر را به عنوان 2 میلیمتر (2 mm) تعریف کنیم، این به این معناست که قطر نقطه نوری تولید شده توسط لیزر برابر با 2 میلیمتر است.

ویژگی و مزایای دستگاه دایود

یکی از نکات مهمی که در خرید دستگاه لیزر دایود باید مورد توجه قرار بگیرد. ویژگی های منحصر به فرد دستگاه لیزر دایود است. در ادامه به این ویژگی های متفاوت دستگاه دایود می‌پردازیم:

قیمت پایین

دستگاه دایود به نسبت الکساندرایت قیمت پایین تری دارد زیرا این دستگاه از قطعات ارزان تری استفاده می‌کند به عنوان مثال در دستگاه الیزر الکساندرایت یک کریستال استفاده می‌شود که قیمت خیلی بالایی دارد. اما در دایود از لیزر سورس استفاده می‌شود که قیمت بسیار پایینی دارد.

مناسب برای پوست آسیایی

طول موج بلندتر لیزر دایود، عمیق‌تر به داخل پوست نفوذ می‌کند و به فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند، در حالی که خطر عوارض جانبی مانند هایپرپیگمنتیشن (تیره شدن پوست) و سوختگی را کاهش می‌دهد. طول موج 808 به دلیل اینکه جذب زیادی توسط موهای تیره دارد می تواند بیشتر از بقیه دستگاه های مشابه مورد استفاده قرار بگیرد. 

طول عمر بالا

دستگاه‌های لیزر دایود نسبت به دیگر دستگاه‌ها از عمر طولانی‌تری برخوردار هستند، به شرطی که نکات مراقبتی مربوطه را رعایت کنید. با رعایت این نکات، این دستگاه می‌تواند تا ده سال به صورت سالم و کارآمد کار کند و همچنین هزینه‌های جانبی کمتری داشته باشد. این مزایای بیشتر در مقایسه با دیگر دستگاه‌های لیزر به این دستگاه جذابیت بیشتری می‌بخشد، زیرا مشتریان می‌توانند از عمر طولانی‌تر و هزینه‌های کمتری برای نگهداری و تعمیرات دستگاه لیزر دایود خود برخوردار شوند.

کاربری آسان

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هنگام خرید دستگاه لیزر باید به آن توجه کرد، سهولت و راحتی استفاده از آن است  دستگاه لیزر دایود بدون نیاز به پر کردن جداول پیچیده یا ایجاد حوادث ناگوار پزشکی یا خطاهای بالینی به دلیل مقادیر ورودی نادرست، رابط لمسی گرافیکی بسیار حرفه ای و ساده را در اختیار کاربران قرار می دهند. تنها پارامتری را که باید وارد کنید ارائه می کند. انتخاب ناحیه مورد درمان، نوع رنگ پوست، جنسیت فرد و در نهایت دستگاه لیزر دایود به طور خودکار تمام پارامترهای لازم را ایجاد و کنترل می کند.

علاوه بر مزایایی که قبلاً ذکر شد، دستگاه لیزر دایود مزایای دیگری نیز دارند که عبارتند از:

  • قابل اجرا برای ساعات طولانی
  • مصرف برق کم
  • انتقال مناسب نور بر روی مو

عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد دایود

دستگاه لیزر موهای دایود از تکنولوژی حذف موهای غیرمطلوب با استفاده از اصول لیزر بهره می‌برد. این دستگاه از یک منبع نوری لیزری با دیودهای نیترید گالیوم (GaN) استفاده می‌کند که جریان الکتریکی را به نور لیزر تبدیل می‌کند. عنصر نیترید گالیوم یک جامد نیمه هادی است که وقتی الکترولینت به آن وارد می شود از خود نور تولید می‌کند.

عملکرد دستگاه لیزر موهای دایود بر اساس اصل انتشار نور لیزر در داخل بافت پوست است. وقتی نور لیزر به پوست رسید، انرژی لیزر به رنگدانه پیگمانت موها منتقل می‌شود. پیگمانت موها نور را جذب کرده و آن را به حرارت تبدیل می‌کند. این حرارت باعث تخریب ساختار مویی می‌شود و به طور دائمی پوست را از موهای زائد پاک می‌کند.

معایب دستگاه دایود

همانطور که سکه دو رو دارد دستگاه دایود نیز با اینکه یکی از بهترین انواع دستگاه های لیزر محسوب می‌شود اما معایبی دارد که باید به آن توجه کرد:

تماسی بودن

دستگاه‌های لیزر مانند دایود که تماسی هستند در حین عمل لیزر موهای زائد با سطح پوست تماس می‌یابند. این نوع تماس می‌تواند به علت انتقال حرارت بیشتر، درد و سوزش بیشتری را ایجاد کند نسبت به دستگاه‌ لیزر الکساندرایت که تماس مستقیم با سطح پوست ندارند.

علاوه بر درد و سوزش بیشتر، استفاده از دستگاه‌های لیزر تماسی نیز ممکن است احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد. به دلیل تماس مستقیم با پوست، در صورت عدم تنظیم صحیح پارامترهای لیزر و عملکرد صحیح دستگاه، ممکن است عوارضی مانند سوختگی، التهاب پوست، هایپرپیگمنتیشن (تیره شدن پوست) و حتی انتقال بیماری‌های پوستی رخ دهد.

هزینه نگهداری بالا

دستگاه دایود با اینکه نسب به بقیه دستگاه لیزر ارزان تر هستند اما هزینه نگهداری با خود دارد این هزینه شامل تعویض دایودهای دستگاه بعد از 2 تا 50 میلیون شات هست( البته این عدد متغییر به نوع نگهداری، تعویض به موقع آب و … بستگی دارد) و همچنین هزینه تعمییر چیلر در صورت استفاده غلط را می‌توان به آن اضافه کرد.

مقایسه انواع دستگاه لیزر دایود 

هرکدام از دستگاه های لیزر دایود ویژگی های مختلف و قیمت های متفاوتی دارند که آن ها را از یک دیگر متمایز می کند در جدول زیر به طور مختصر ان ها را با هم مقایسه کرده ایم تا شما همکاران عزیز بتوانید راحت تر و سریع‌تر دستگاه دایود خود را خریداری کنید:

قیمت

(میلیون تومان)

اسپات

توان

پهنای پالس

نوع سورس

ساخت کشور

برند

حدود 260 تا 580

1*3

1200

100-1

ماکرو

چین

تیتانیوم

حدود 260 تا 320

1*3

500

100-1

ماکرو

چین

پلاتینیوم

حدود 280 تا 480

1*4
3*1

600

50-1

میکرو|ماکرو

چین

ADSS

حدود 330 تا 380

1.3*3

500
1000
1200

600-1

ماکرو

ایران

پارادایس

480

1*1

600

50-1

میکرو|ماکرو

ایران

لومینا

1000

2*3

1000

422-1

میکرو|ماکرو

کره‌ای

سلن

حدود 350 تا 450

1*1

500

50-1

نان چنل|میکرو

ایران

رکسانا

حدود 800 تا 1000

1*5

400

400-1

میکرو

کره‌ای

الیو

مقایسه دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت با استفاده از تکنولوژی لیزر الکساندرایت و طول موج 750 نانومتر، برای حذف موهای زائد مناسب است، و معمولاً نیاز به تعداد جلسات کمتری دارد. این نوع دستگاه از نظر کیفیت و اثربخشی در رده بالا قرار میگیرد و معمولاً هزینه جلسات قیمت بیشتری دارند. در جدول زیر دایود و الکساندرایت را با هم مقایسه می‌کنیم:

ویژگیلیزر الکساندرایتلیزر دایود
طول موج755 نانومتر808 نانومتر
تایپ پوستیبین 1 تا 3بین 2 تا 5
سرعتبالاپایین
تعداد جلساتکمتربیشتر
هزینهبیشترکمتر
دردبیشترکمتر
عوارض جانبیاحتمال سوختگی پوست، لک و تیرگی پوستاحتمال تحریک پوست، رشد موهای زیرپوستی
موارد منع مصرفپوست‌های تیره، سابقه تبخال، بارداریبیماری‌های خاص، مصرف داروهای خاص
سیستم خنک کنندهایرکولینگ___
تماسی و یا غیر تماسیغیرتماسیتماسی
اندازه هندپیسکوچکبزرگ

مقایسه دستگاه لیزر دایود و دستگاه SHR

لیزر SHR با پالس‌های نوری با شدت بالا و طول موج‌های مختلف، فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد و درد کمتری نسبت به لیزر دایود دارد. این روش همانند دایود برای انواع پوست و مو مناسب است، اما ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشد. در جدول زیر دایود و SHR را با هم مقایسه می‌کنیم:

ویژگیلیزر دایودSHR
طول موج808 نانومترمتغیر (640 تا 950 نانومتر)
تایپ پوستیبین 2 تا 5انواع پوست
سرعت بالاترپایین
دردبیشترکمتر
تعداد جلساتکمتربیشتر
هزینهبیشترکمتر
عوارض جانبیاحتمال تحریک پوست، رشد موهای زیرپوستیاحتمال تحریک پوست، رشد موهای زیرپوستی
نوعغیر تهاجمیغیر تهاجمی
اندازه هندپیسبزرگبزرگ
تماسی و یا غیر تماسی

بزرگ

تماسی

قیمت دستگاه لیزر دایود

قیمت دستگاه لیزر دایود می‌تواند متغیر باشد و بستگی به برند، کیفیت، قدرت و ویژگی‌های دستگاه دارد. به طور کلی، قیمت دستگاه‌های لیزر دایود حدوداً از 290.000.000 تا 1.000.000.000 تومان یا بیشتر متغیر است. دستگاه‌هایی با کیفیت بالا و تکنولوژی پیشرفته ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند.

مهم است به این نکته توجه کنید که هزینه دستگاه لیزر دایود تنها یکی از جنبه‌های هزینه‌های مربوط به لیزردهی است. هزینه‌های دیگری مانند هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه، هزینه مواد مصرفی، هزینه آموزش و گواهینامه‌های مورد نیاز و هزینه‌های مکمل مربوط به تجهیزات و تأسیسات نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

خرید دستگاه دایود دست دوم

اگر شما هم صاحب کیلنیک و مطب هستید و میخواهید دستگاه لیزر دایود را برای مطب و کیلنیک خود خریداری کنید اما به دلیل افزایش قیمت ارز، خرید دستگاه نو برایتان دشوار شده است. کاداطب، به عنوان بزرگترین و اولین مرجع خرید و فروش تجهیزات و دستگاه های جوانساز، لیزر و لاغری نو، دست دوم و کارکرده در ایران، به شما کمک می‌کند تا بتوانید با قیمتی مناسب و کیفیتی تضمین شده خریداری کنید.

در کاداطب، طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های لیزر دایود از برندهای معتبر و شناخته شده، با قیمت‌های استثنایی و شرایط پرداخت متنوع، در انتظار شماست. همچنین، تمامی دستگاه‌ها قبل از عرضه، توسط متخصصان مجرب ما به طور کامل بررسی و تست شده و از نظر سلامت و کارایی تأیید می‌گردند.

فاکتورهای مهمی که هنگام خرید دستگاه لیزر دایود باید بدانید

خرید دستگاه لیزر دایود می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ برای هر مطب یا کلینیکی باشد. بنابراین، مهم است که قبل از خرید دستگاه، تحقیقات خود را انجام دهید و فاکتورهای مهم را در نظر بگیرید. در ادامه به دو مورد از مهمترین فاکتورهایی که باید هنگام خرید دستگاه لیزر دایود به آنها توجه کنید، آورده شده است:

  • توان لیزر: توان لیزر بر حسب وات اندازه گیری می شود و نشان دهنده قدرت تابش لیزر است. به طور کلی، دستگاه های لیزر دایود با توان بالاتر، نتایج سریعتر و موثرتری را ارائه می دهند. با این حال، دستگاه های با توان بالاتر نیز گران تر هستند.
  • اندازه اسپات: اندازه اسپاپ به قطر پرتو لیزر اشاره دارد. اندازه نقطه های کوچکتر برای درمان مناطق کوچکتر مانند صورت مناسب تر هستند، در حالی که اندازه نقطه های بزرگتر برای درمان مناطق بزرگتر مانند پشت یا پاها مناسب تر هستند.
نمایش 9 24 36