خرید دستگاه لیزر پلاتینیوم

دستگاه لیزر پلاتینیوم، دستگاهی قدرتمند برای حذف موهای زائد می‌باشد که زیر مجموعه دستگاه‌های لیزر دایود نیز می‌باشد. پلاتینیوم با دارا بودن سه طول موج الکساندرایت (755)، دایود (808) و اندیاگ (1064) نانومتر قادر است تمامی موهای زائد را با هر نوع طیف پوستی و ضاخمت مویی از بین ببرد. همچنین از دیگر ویژگی‌های دیگر دستگاه پلاتینیوم، مجوزهای آن می‌باشد که دارای تاییدیه‌های FDA آمریکا و CE اروپا نیز می‌باشد.

دستگاه لیزر پلاتینیوم چیست؟

دستگاه لیزر پلاتینیوم به کمک ترکیب سه طول موج الکساندرایت 755، دایود 808 و اندیاگ 1064 نانومتر، قادر است با تمامی تیپ‌های پوستی و با هر نوع ضخامت مویی سازگار شود و با سرعت بالایی موهای زائد را از بین ببرد. از قابلیت‌های که میزان اثربخشی دستگاه پلاتینیوم را افزایش می‌دهد، تکنولوژی در حرکت In Motion آن است که امکان ارائه پالس‌های بیشتر با انرژی سطح پایین‌تری را فراهم آورده است.

با سیستم خنک کننده فوق قوی که در دستگاه پلاتینیوم به کار رفته است، این دستگاه به یکی از ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین دستگاه‌ها در زمینه لیزر موهای زائد تبدیل شده است. چرا که احتمال سوختگی و درد را به کمترین حد ممکن رسانده و همچنین با تکنولوژی پیشرفته‌ای که در پلاتینیوم تعبیه است باعث شده تا در مدت زمان انجام لیزر، با پرتاب پالس‌ها به پوست هیچگونه آسیبی به بافت‌های اطراف نرسیده و اشعه لیزر فقط فولیکول‌های مو را نیز از بین ببرد. 

تاریخچه دستگاه لیزر پلاتینیوم

اولین دستگاه پلاتینیوم با نام آیس پلاتینا با دو طول موج الکس و دایود در سال 2016 توسط شرکت آلما لیزر آمریکا ساخته شد. سپس بعد‌ها دستگاه پلاتینیوم را به فناوری سه طول موج ارتقا دادند. کمپانی آلما لیزر بش از 20 سال می‌باشد که در زمینه‌ی تولید و ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی فعالیت داشته و سابقه دارد. این شرکت در کشور‌های ایالت متحده آمریکا، هنگ کنگ، آلمان، هند و استرالیا نیز دفتر دارد. اما دستگاه‌های پلاتینیومی که امروزه در ایران و اکثر نقاط جهان یافت می‌شود، دستگاه‌هایی هستند که توسط شرکت‌های چینی ساخته و ارائه شده‌اند.

دستگاه پلاتینیوم ساخت کجاست؟

دستگاه لیزر پلاتینیوم محصول شرکت آلما لیزر کشور آمریکا می‌باشد. این دستگاه به دلیل اینکه از کیفیت بالایی برخوردار است بسیار گران بوده و علاوه بر آن هزینه‌های ارسال زیادی را متحمل می‌شود. با این حال کشور چین دستگاه پلاتینیوم را با کیفیت‌های مختلفی ساخته و با هزینه‌ی کمتر به سراسر دنیا ارسال می‌کند. دستگاه پلاتینیومی که وارد ایران می‌شود نیز از چین وارد می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه پلاتینیوم

دستگاه دایود پلاتینیوم از فناوری دایود برای پاکسازی موهای زائد استفاده می‌کند. دستگاه‌‎هایی که به فناوری دایود مجهز هستند از لیزر سورس برای تولید پرتوی لیزر استفاده می‌کنند. لیزر سورس دستگاه پلاتینیوم با افزایش حرارت و دما، اشعه لیزر را تولید کرده و منتشر می‌کند. در این زمان سیستم کولینگ داخلی و فن دستگاه، سرما را به رادیات زده و آب دیونیزه شده‌ای که در دستگاه جریان دارد را خنک می‌کند. 

نور لیزر تولید شده توسط لیزر سورس به واسطه اسپات سایز‌ها و توسط فیبر نوری بر سطح پوست ساطع می‌شود. در نهایت به فولیکول‌های مو برخورد کرده و باعث تخریب آنها می‌شوند. همزمان با این عمل سیستم خنک کننده دستگاه سطح پوست را تا 17- درجه سانتی گراد خنک کرده و سوزش و درد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

مشخصات اصلی  دستگاه پلاتینیوم

دستگاه لیزر پلاتینیوم دارای شاخصه‌های مهمی می‌باشد که در کیفیت و نحوه عملکرد دستگاه تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. در ادامه به چند شاخصه کلیدی اشاره میکنیم:

طول موج

 • الکساندرایت: طول موج الکس 755 نانومتر بیشتر برای موهای نازک و روشن با پوست‌های روشن کاربرد داشته و موثر است. طول موج الکساندرایت با دو روش تولید می‌شود:
 1. الکساندرایتی که منبع تولید آن دو عدد لامپ و راد 755 نانومتر می‎‌باشد که از جنس یاقوت است. در دستگاه پلاتینیوم از این منبع نور استفاده شده است. این طول موج به واسطه لامپ زنون تولید می‌شود و به واسطه شلیک نور در لامپ‌ها، توان بسیار بالایی تولید می‌شود. در این حالت سرعت شلیک اشعه لیزر به پوست به 5 میلی ثانیه خواهد رسید.
 2. طول موج الکساندرایتی که منبع تولید آن نیمه هادی دایود می‌باشد.

حال اگر بخواهیم تفاوت آن را بیان کنیم و بگوییم کدام بهتر است، باید به نحوه عملکرد و میزان بهره‌وری آن توجه کرد. طول موج الکساندرایتی که به واسطه لامپ زنون تولید می‌شود مدت زمان شلیک به پوست را به 5 میلی ثانیه می‌رساند.

 • دایود: دستگاه لیزر طول موج دایود را به واسطه لیزر بارها (لیزر سورس) تولید می‌کند. لیزر سورس از کنار هم قرار گرفتن ویفرهای سیلیکونی تشکیل می‌شود. دایود طول موجی در محدوده 800 تا 810 نانومتر می‌باشد. این طول موج برای نفوذ عمیق‌تر در ریشه مو بسیار مناسب می‌باشد. دایود شعاع لکه را تا 2 سانتی متر پوشش داده و با توان متوسط و سرعت تکرار بالا مکان درمان سریع‌تر را فراهم می‌کند که برای موهای ضخیم با پوست‌های تیره موثر می‌باشد.
 • اندیاگ: طول موج اندیاگ 1064 نانومتر بیشترین نفوذ را در ریشه مو و فولیکول‌های مو دارد. این ویژگی دستگاه را برای پوست‌های تیره‌تر نیز ب انتخابی موثر تبدیل می‌کند.

پهنای پالس

پهنای پالس به مدت زمانی گفته می‌شود که نور لیزر به صورت پالس‌های متوالی روی پوست تابیده می‌شود. هر چقدر پهنای پالس کمتر باشد و قدرت دستگاه ثابت بماند، دستگاه لیزر کیفیت و میزان تاثیرگذاری بیشتری را در مدت زمان کمتری برای پاکسازی موهای زائد و تخریب فولیکول‌های ارائه می‌دهد. پهنای پالس دستگاه پلاتینیوم تقریبا 5 میلی ثانیه می‌باشد. 

قطعات دستگاه لیزر پلاتینیوم

دستگاه پلاتینیوم از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به نوبه خود در نحوه عملکرد و کیفیت دستگاه تاثیرگذار بوده و دارای وظایف منحصربه‌فردی هستند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده دستگاه پلاتینیوم در ابتدا به واسطه رادیات و فن عمل خنک سازی را انجام می‌داد. بعدها سیستم TEC را در دستگاه قرار دادند که قدرت و میزان خنک کنندگی را افزایش داد. لیزر سورس‌های دستگاه دایود پلاتینیوم به واسطه آب خنک می‌شوند. 

برای خنک شدن آب دستگاه لیزر روش‌های مختلفی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • رادیات و فن: در این روش فن دستگاه سرما را تولید کرده و به رادیات منتقل می‌کند. به واسطه خنک شدن رادیات آبی که در رادیات جریان دارد نیز خنک می‌شود. 
 • TEC : استفاده از المان‌های الکتریکی که با نام TEC و صفحات پلتیر نیز شناخته می‌شوند با راندمان پایینی دستگاه را خنک می‌کنند. درواقع نحوه عملکرد سیستم TEC به این گونه است که حرارت از یک سمت جذب و از سمت دیگر دفع می‌شود. در این عمل از طریق یک جریان اتصال الکترونیکی، الکترون‌ها به سمت انرژی پایین‌تر می‌روند و انرژی گرمایی تولید شده را دفع می‌کنند.
 • چیلر و کمپرسور: در روش سوم که به نسبت روش‌‌های قبل از کیفیت بالاتری برخوردار است، چیلر کمپرسور است که به طور مجزا در صورت نیاز به دستگاه لیزر متصل می‌شود. چیلر و سیستم موجود در دستگاه، آب را خنک کرده و روی دمای ثابتی نیز نگه می‌دارد.

لیزر سورس

لیزر سورس قلب تپنده‌ی هر دستگاه لیزر با فناوری دایود است که عمل تولید و انتشار اشعه لیزر را انجام میدهد. لیزر سورس دستگاه پلاتینیوم با افزایش حرارت و دما، پرتوی لیزر را تولید کرده و انتشار می‌دهد. در این حالت سیستم کولینگ داخلی و فن دستگاه آب خنک شده و از افزایش دمای لیزر سورس جلوگیری می‌کند. لیزربار به دلیل اینکه پرتوی لیزر را رشته رشته می‌شود، اشعه لیزر را از رسانا به نیمه رسانا تبدیل کرده که باعث شده در طول لیزر به دستگاه و مراجعه کننده نیز آسیب کمتری وارد می‌شود.

طول عمر لیزر سورس‌ها بر اساس ساعت بوده و این مدت زمان مشخص شده توسط سیستم نرم افزاری دستگاه به زمان‌های میلی ثانیه تبدیل می‌شود. به طور مثال اگر طول عمر یک لیزر سورس 600 ساعت باشد این سیستم آن را به زمان‌های 10 میلی ثانیه تقسیم کرده و می‌بایست در هر 10 میلی ثانیه یک شات بر روی پوست شلیک شود.در صورتی که از دستگاه بیش از حد معمول و بیشتر از 10 میلی ثانیه استفاده شود، طول عمر لیزر سورس به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

در نتیجه اگر بخواهیم مدت زمان استفاده از لیزر سورس را کاهش دهیم باید به دو عامل توجه کنیم:

 1. توان لیزر سورس نیز افزایش پیدا کرده و بالا باشد.
 2. کاهش اسپات سایز

اما در نظر داشته باشید در صورتی که قصد افزایش توان لیزر سورس را دارید حتما به ظرفیت و توانایی دستگاه لیزر توجه کنید. چرا که با افزایش توان لیزر سورس حرارتی که  تولید می‌شود نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین دستگاه لیزر حتما باید توانایی کنترل حرارتی که تولید می‌شود را داشته باشد. همچنین اگر سیستم خنک کننده نتواند گرمای تولید شده را از بین ببرد، لیزر سورس می‌سوزد.

مزایا و ویژگی‌های دستگاه پلاتینیوم

 • پشتیبانی از هر سه طول موج الکساندرایت (755)، دایود (808) و اندیاگ (1064)
 • برخورداری از سیستم کولینگ ترکیبی TEC با قابلیت خنک کنندگی تا منفی 17 درجه سانتی گراد
 • مجهز به واتر پمپ اورجینال ایتالیایی
 • مجهز به دو اسپات سایز دو سانتی متری (12*18) و چهار سانتی متری (12*38) 
 • مجهز به صفحه نمایش 12 اینچی با رابط کاربری آسان
 • مناسب انواع تایپ پوستی
 • قدرت نفوذ بالا
 • کاملا بدون درد
 • حذف موهای زائد بدون کوچک‌ترین عوارضی از جمله سوختگی و کبودی

عوارض لیزر پلاتینیوم

لیزر موهای زائد با دستگاه پلاتینیوم هم به مانند دیگر دستگاه‌های لیزر ممکن است دارای عوارض جانبی باشد. اما این عوارض موقتی و گذرا بوده و طی چند ساعت الی چند روز از بین خواهد رفت. البته قابل ذکر است که میزان دردی که هر شخص در هنگام لیزر موهای زائد بدن خود تجربه می‌کند به میزان آستانه تحمل درد هر فرد بستگی دارد. اما به طور کلی اگر بخواهیم این عوارض را بگوییم:

 • تحریک و حساسیت پوستی
 • التهاب
 • تورم
 • تغییرات رنگدانه و تغییر رنگ پوست 

میزان جوابدهی لیزر پلاتینیوم 

نتیجه و جوابدهی لیزر موهای زائد با دستگاه پلاتینیوم اغلب به عوامل مختلفی از رنگ پوست، رنگ مو، ضخامت مو، عوامل هورمونی و مهم‌تر از همه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.معمولا برای مشاهده نتایج و رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب به 6 تا 8 جلسه نیاز است.

 • معمولا نواحی بزرگتر مانند دست‌‍ها و پاها به تعداد جلسات بیشتری برای لیزر نیاز دارد.
 • مشکلات هورمونی یا مصرف داروهای خاصی مثل آنتی بیوتیک‌ها در روند رشد موهای زائد تاثیرگذار است.
 • معمولا لیزر موهای زائد در پوست‌های روشن و موی تیره عملکرد موثرتری خواهد داشت.
 • منظم بودن شرکت در جلسات در اثربخشی و نتایج لیزر تاثیر بسزایی دارد.

دستگاه پلاتینیوم با ژل است یا بدون ژل؟

عموما دستگا‌های تماسی که سری هندپیس آنها با پوست در تماس است برای راحتی حرکت هندپیس‌ها و خنک سازی بیشتر پوست از ژل سونوگرافی استفاده می‌کنند. در حالی که در دستگاه‌های غیر تماسی که اشعه لیزر با فاصله دو سانتی متری به پوست ساطع می‌شود نیازی به ژل سونوگرافی ندارد. دستگاه لیزر پلاتینیوم یک دستگاه لیزر تماسی می‌باشد که از ژل سونوگرافی برای حرکت راحت‌تر سری هندپیس بر روی پوست استفاده می‌کند. 

راه‌های تشخیص دستگاه لیزر پلاتینیوم اصل از تقلبی

 • بررسی سریال نامبر Serial Number: هر دستگاه لیزری دارای یک سریال نامبر منحصربه‌فرد می‌باشد که شما می‌توانید این سریال یا شماره ثبت شده از دستگاه‌ها سرچ زده و از اصل بودن دستگاه لیزر اطمینان حاصل کنید.
 • کشور سازنده: دستگاه لیزر اصل ساخت شرکت آلما کشور آمریکا است. حتما قبل از خرید از اینکه محصول شرکت آلما باشد اطمینان حاصل کنید.
 • قیمت: دستگاه‌های پلاتینیوم اصل را می‌توان از تفاوت قیمت فراوان آنها تشخیص داد. چرا که هستند افراد سودجویی که دستگاه‌های لیزر تقلبی را با نام دستگاه اورجینال و با قیمت خیلی کم و مناسب به فروش می‌رسانند.
 • خرید از مراجع معتبر: دستگاه‌های لیزری که محبوبیت و طرفدار بیشتری دارند اغلب نسخه‌های تقلبی زیادی دارند. بنابراین می‌بایست در زمان خرید دقت و حساسیت بیشتری به خرج داد. پس تا جایی که امکان دارد از مراجع معتبر و از شرکت‌های وارد کننده دستگاه لیزر مورد نظر خود را تهیه نمایید.
 • تاییدیه و گواهینامه: دستگاه‌های لیزر پلاتینیوم اصل دارای تاییدیه‌های FDA آمریکا و CE اروپا هستند. بنابراین حتما قبل از خرید گواهینامه‌های دستگاه مورد نظر خود را چک کرده و از وجود آنها اطمینان حاصل کنید.
 • کیفیت ساخت: دستگاه لیزر پلاتینیوم از مواد و قطعات اصل و با کیفیت ساخته شده است. همچنین دستگاه‌های پلاتینیوم دارای شاهری بسیار زیبا و کاربرپسند می‌باشد.
 • تست دستگاه: حتما قبل از خرید به طور کامل دستگاه را بررسی کرده و تست کنید. همچنین با هندپیس‌های دستگاه کار کنید تا از نحوه کارکرد، میزان درد و میزان خنک کنندگی دستگاه آگاه شوید.
 • طول موج: دستگاه پلاتینیوم اصل هر سه طول موج الکس، دایود و اندیاگ را پوشش می‌دهد. از فروشنده درخواست کنید طول موج‌های دستگاه را به شما نمایش دهد.
 • سیستم خنک کننده: به طور کلی دستگاه پلاتینیوم از سیستم کولینگ بسیار قوی برخوردار بوده و درد را تا حد زیادی کاه می‌دهد. دستگاه‌های تقلبی دارای سیستم خنک کننده چندان قوی نمی‌باشند. در نتیجه حتما سیستم کولینگ را بررسی کرده و از قدرت بالای آن اطمینان حاصل کنید.
 • صفحه نمایش و منو: دستگاه لیزر پلاتینیوم دارای صفحه نمایش و منوی راحت و کاربر پسند بوده است که به زبان انگلیسی می‌باشد.
 • اپلیکاتور: دستگاه‌های اصل دارای اپلیکاتورهای باکیفیت و قابل تعویض هستند. از فروشنده درخواست کنید نحوه اموزش تعویض اپلیکاتور را به شما نشان دهد.

شرایط نگهداری و استفاده از دستگاه لیزر پلاتینیوم

از مهم‌ترین نکاتی که در نگهداری از دستگاه پلاتینیوم باید به آن توجه کرد حفظ شرایط محیطی مناسب می‌باشد. 

 • آبی که در سیستم دستگاه لیزر جریان دارد و می‌چرخد می‌بایست به اندازه کافی خنک شود.
 • آبی که در دستگاه لیزر استفاده می‌شود حتما باید با کیفیت و دیونیزه باشد.
 • دمای اتاق حتما کمتر از 24 درجه باشد و در مناطق گرم که دما هوا بیشتر از 40 درجه می‌باشد، اسپیلت را در طول شبانه روز روشن کرده و روی عدد 30 تنظیم کنید.
 • در سریع‌ترین زمان ممکن قطعات معیوب را تعویض نمایید.
 • برای جلوگیری از نوسانات برق حتما از استابلایزر یا ups استفاده نمایید.
 • دستگاه لیزر را به هیچ عنوان در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • به هیچ عنوان از کولر آبی استفاده نکنید چرا که رطوبت کولر آبی به دستگاه آسیب وارد می‌کند.

عوامل تاثیر گذار در طول عمر دستگاه لیزر پلاتینیوم

 • قسمت خروجی هندپیس‌ها که نور لیزر به واسطه اسپات سایزها به روی پوست ساطع می‌شود، ممکن است به واسطه اثر انگشت چرب یا در اثر خراشیدگی نور لیزر به سمت خود لیزر بازتاب شود و در نهایت به تخریب دستگاه و کاهش طول عمر لیزر منجر شود.
 • در صورتی که آب دستگاه دیونیزه نباشد و ناخالصی داشته باشد، لایه‌های لیزر سورس را دچار خوردگی می‌کند.
 • در صورتی که آب جریان یافته در دستگاه دارای ذرات معلق باشد به مرور زمان در عبور جریان آب اختلال ایجاد می‌کند.
 • در صورتی که لیزر سورس را بیشتر از زمان مشخص شده استفاده کرده و به طور مداوم شات بزنید، طول عمر دستگاه به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
 • در صورتی که فن‌های دستگاه به طور مرتب تمیز شود به افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند. 
 • وجود گرد و غبار بر روی دستگاه و محیط اطراف
 •  نوسانات برق

تفاوت دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا و دستگاه لیزر پلاتینیوم

اگر بخواهیم دو دستگاه لیزر پلاتینیوم و دستگاه الکساندرایت کندلا را باهم مقایسه کنیم؛ می‌توان گفت بزرگ‌ترین تفاوت این دو دستگاه در میزان هزینه‌ی آن‌ها است. که به طور کلی دستگاه کندلا به نسبت بسیار گران‌تر از پلاتینیوم می‌باشد. لیزر سورس دستگاه‌های پلاتینیوم قادر است تقریبا تا بیش از 25 میلیون شات را بدون افت کیفیت بزند. این درحالیست که دستگاه‌های الکساندرایت لامپی از جمله کندلا، می‌بایست بعد تقریبا 3 میلیون شات لامپش مجدد تعویض شود.

ویژگیپلاتینیومکندلا
کشور سازندهآمریکاآمریکا
گواهینامهFDA آمریکا و CE اروپاFDA آمریکا و CE اروپا
طول موج755, 808, 1064755, 808, 1064
سیستم خنک کنندهTECTEC
طیف پوستیتمامی پوست‌هاپوست‌های روشن
تعداد جلساتبیشترکمتر
جوابدهیمتوسطسریع
استفاده از ژلداردندارد

دستگاه پلاتینیوم بهتر است یا تیتانیوم ؟

به طور کلی می‌توان گفت که دو دستگاه دایود پلاتینیوم و دستگاه دایود تیتانیوم از لحاظ عملکردی یکسان می‌باشد و تنها بزرگ‌ترین تفاوت این دو دستگاه در نرم افزار و جلوه‌ی ظاهری آنهاست. همچنین توان لیزر سورس‌ها افزایش پیدا کرده و سایز اسپات سایزها بزرگتر شده است. از دیگر تفاوت‌های این تیتانیوم و پلاتینیوم می‌توان به سرعت تکرار پالس آن اشاره کرد. پلاتینیوم دارای سرعت تکرار پالس 5 هرتز می‌باشد. در حالی که سرعت میانگین سرعت تکرار پالس تیتانیوم 10 هرتز است.

ویژگیپلاتینیومتیتانیوم
کشور سازندهآمریکاآمریکا
طول موجFDA آمریکا و CE اروپاFDA آمریکا و CE اروپا
توان2000 وات1200 وات
سیستم خنک کنندگیICETEC
سرعت تکرار پالس5 هرتز10 هرتز
اندازه نقطه2 میلی متر3 میلی متر
طیف پوستیانواع پوستانواع پوست

سوالات متداول

عوارض لیزر با دستگاه پلاتینیوم مثل التهاب و تحریک پوست طی چند روز از بین خواهد رفت. همچنین در صورت بروز تاول طی چند هفته از بین خواهد رفت.

دستگاه پلاتینیوم پلاس با وجود طول موج سه گانه و سیستم خنک کنندگی قدرتمند خود مناسب انواع تیپ پوستی بوده است و موهای زائد را با هر نوع ضخامتی از بین می‌برد.

نمی‌توان دستگاه لیزر پلاتینیوم را با الکساندرایت مقایسه کرد چرا که پلاتینیوم یک دستگاه لیزر است. در حالی که الکساندرایت یکی از طول موج‌های دستگاه لیزر می‌باشد.