دستگاه لیزر موهای زائد

مقایسه دستگاه لیزر تماسی با دستگاه لیزر غیر تماسی

مقایسه دستگاه لیزر تماسی با دستگاه لیزر غیر تماسی

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد لیزر است که باید توسط اپراتور مجرب انجام شود. لیزر با ایجاد فاصله بین فولیکول‌های مو و رگ‌های خونی، مواد مغذی را از ریشه مو قطع می‌کند و باعث شکنندگی و پراکندگی آن می‌شود. دستگاه های لیزر مختلفی در بازار وجود دارد که این فرآیند را به روش های مختلف روی مو اعمال می کنند. مشاور کلینیک لیزر شما ممکن است دستگاه مناسب را بر اساس ویژگی های شخصی شما مانند رنگ پوست، رنگ مو، ضخامت مو، میزان موهای ناخواسته روی پوست، حساسیت پوست و سایر شرایط توصیه کند.

دو نوع دستگاه لیزر وجود دارد: نوع تماسی و نوع غیر تماسی که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. علاوه بر این، دستگاه های لیزر کاربردهای زیادی در صنعت زیبایی دارند که باعث محبوبیت فوق العاده آنها می شود. در این مقاله، مطالبی در مورد مقایسه دستگاه لیزر تماسی با دستگاه لیزر غیر تماسی و آنچه می توانید در مورد قابلیت های هر دستگاه بدانید، ارائه شده است.

دستگاه های لیزر تماسی چه ویژگی هایی دارند؟

همانطور که حدس زده اید، این نوع دستگاه لیزر را از طریق تماس با پوست شما کار می کند و فرآیند حذف موهای زائد از طریق تماس بین دستگاه و پوست شما انجام می شود. این دستگاه ها از انواع دیودی هستند که در آن امواج لیزر در فواصل زمانی کوتاه از دستگاه به ناحیه مورد نظر ساطع می شود و ریشه مو را ضعیف می کند و یا به مسائل دیگر رسیدگی می کند. هندپیس دستگاه مستقیماً توسط اپراتور روی پوست حرکت می کند.

ژل اولتراسونیک باید روی پوست استفاده شود تا امکان حرکت آسان گوشی فراهم شود. این دستگاه همچنین می تواند پوست را در حین تابش لیزر برای جلوگیری از سوختگی پوست خنک کند. طول موج لیزر در این دستگاه ها 750 تا 1050 نانومتر است که به عمق بیشتری نفوذ می کند. در تئوری، تولید ملانین در اپیدرم پوست را مسدود می کند و مستقیماً فولیکول های مو را هدف قرار می دهد.

دستگاه های لیزر غیر تماسی چه ویژگی هایی دارند؟

این دستگاه ها با نام دستگاه لیزر الکساندرایت نیز شناخته می شوند.در دستگاه لیزر بدون تماس با پوست، با طول موج 755 نانومتر در فاصله کمی از پوست تابش می شود. از نظر تئوری، طول موج کوتاه‌تر باعث می‌شود درمان روی پوست‌های روشن‌تر از پوست‌های تیره‌تر مؤثرتر باشد.لیزر غیر تماسی یا الکساندرایت اندازه شات بزرگتری دارد و می تواند مناطق بزرگتر را به سرعت پوشش دهد؛ بنابراین بهترین انتخاب برای نواحی بزرگتر مانند پشت یا سینه است.

سری موبایل های یکبار مصرف و قابل تعویض با دستگاه های لیزری غیر تماسی وجود دارد که طرفداران زیادی دارند. این دستگاه ها دارای سیستم های خنک کننده مستقل هستند که در حین کار لیزر اپراتور هوای خنک را در محل تابش لیزر تولید می کنند و در نتیجه از سوختگی جلوگیری می کنند.نمونه ای از دستگاه لیزر غیر تماسی، دستگاه لیزر اپتیمکس است که توسط شرکت همدم طب نوین لیزر طراحی و تولید شده است و در قیمت دستگاه لیزر الکس با اپتیمکس، باید گفت که دستگاه لیزر غیر تماسی اپتیمکس قیمت بسیار مناسب تری را دارد.

نتایج مطالعه بالینی در مقایسه دستگاه های لیزر تماسی و غیر تماسی

با دانستن اینکه هر دو نوع لیزر معمولاً بر روی انواع پوست در طیف 1 تا 4 استفاده می‌شوند، تحقیقاتی را در مورد مقایسه دستگاه‌های لیزر تماسی و غیر تماسی انجام دادیم تا مشخص کنیم که آیا یکی از آنها مؤثرتر از دیگری است یا خیر.یک کارآزمایی بالینی با عنوان “اثربخشی طولانی مدت از بین بردن موهای زائد با لیزر 808 نانومتری لاین اسکن تماسی (دیود) در مقابل لیزر اسکن غیر تماسی (الکساندرایت)” برای تعیین نتایج طولانی مدت درمان با هر دو دستگاه انجام شد. این دستگاه ها بهتر از بقیه هستند؟

جزئیات تست

برای بررسی اثربخشی طولانی مدت دستگاه های لیزر تماسی و غیر تماسی، 31 بیمار (زن و مرد) با انواع پوست از درجه 1 تا 4 فیتزپاتریک تحت درمان های منظم با هر دو نوع لیزر قرار گرفتند.بیماران 6 درمان را در فواصل 4 هفته ای تا زیر بغل دریافت کردند. زیر بغل سمت راست با لیزر الکساندرایت 755 نانومتر و زیر بغل چپ با لیزر دایود اسکن خطی پیوسته 808 نانومتر درمان شد.تراکم مو قبل از درمان، بلافاصله پس از درمان ششم و 18 ماه پس از آخرین درمان ثبت شد.

نتیجه تحقیق

بلافاصله پس از آخرین درمان، کاهش قابل توجهی در تراکم مو برای هر دو نوع لیزر مشاهده شد (72.16٪ برای لیزر تماسی و 71.30٪ برای لیزر غیر تماسی). پس از 18 ماه درمان، کاهش رشد مو برای هر دو نوع لیزر قابل توجه بود (73.71٪ برای تماس و 71.90٪ برای غیر تماسی).پس از دریافت لیزر بدون تماس، بیماران بیشتری دچار قرمزی و تورم پوست می‌شوند، اما همه عوارض جانبی جزئی هستند و به سرعت ناپدید می‌شوند. اقداماتی که قبل و بعد از لیزر موهای زائد باید انجام شود در مقاله دیگری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

50/62 درصد بیماران احساس کردند که لیزر تماسی (دیود) نسبت به لیزر غیر تماسی (الکساندرایت) دردناک‌تر است، اما همه بیماران معتقد بودند که درد هر دو لیزر قابل تحمل است.نتایج حاصل از کارآزمایی‌های بالینی که دستگاه‌های لیزر تماسی و غیر تماسی را با یکدیگر مقایسه می‌کنند، نشان می‌دهد که هر دو دستگاه نتایج قابل توجه و طولانی‌مدتی را هنگام استفاده برای درمان موهای ناخواسته روی انواع پوست 1 تا 4 ارائه می‌دهند. هر دو نوع لیزر بلافاصله پس از درمان و 18 ماه بعد نتایج مشابهی ارائه دادند.

دستگاه لیزر الکساندرایت (دستگاه لیزر غیر تماسی)

دستگاه لیزر توسط مهندسان آمریکایی ساخته شد و اولین بار توسط Kendela به بازار عرضه شد.دستگاه لیزر الکساندرایت در طول موج 755 نانومتر عمل می کند و با نفوذ به عمق و ریشه فولیکول مو به راحتی موهای زائد را از ناحیه مورد نظر با کمترین درد از بین می برد.شایان ذکر است این دستگاه لیزر برای انواع پوست و رنگ مناسب می باشد.مشتریان برای رفع موهای زائد بدن تنها 6 تا 8 بار به کلینیک زیبایی مراجعه کنند.

مقالات مشابه  چند ساعت قبل از لیزر دوش بگیریم

در ضمن همانطور که قبلا ذکر شد دستگاه لیزر الکساندرایت یک دستگاه لیزر غیرتماسی است و از آنجایی که سطح آن حداقل با پوست تماس دارد، هنگام استفاده باعث درد یا سوزش در ناحیه نمی شود.در سایر دستگاه های لیزر (دستگاه های لیزر دیود) در تماس مستقیم با بدن است. خبر خوب این است که در لیزر الکساندرایت، هندپیس نزدیک به پوست قرار می گیرد و این نوع تابش لیزر را برای پوست کمتر خطرناک می کند.

Air Cooling در لیزرهای غیر تماسی

شایان ذکر است خنک کننده هوا از دیگر مزایای دستگاه لیزر الکساندرایت به عنوان دستگاه لیزر غیرتماسی می باشد.لازم به ذکر است خنک کننده یک وسیله جانبی متصل به دستگاه لیزر است که می تواند در حین کار انرژی سرمای مناسبی را به فولیکول مو وارد کند. تکمیل فرآیند در نهایت باعث می شود مشتری در حین انجام کار کمی احساس درد و سوزش کند.دستگاه های لیزر الکساندرایت توسط شرکت های معروفی مانند Candela، Nablox، Deoto و غیره به فروش می رسد.

دستگاه لیزر دایود (دستگاه لیزر تماسی)

سه نوع اجزای لیزر دایود شامل مدل های سه طول موج، دو طول موج و تک طول موج وجود دارد.قابل ذکر است که این دیود قادر است طول موج هایی معادل 808 نانومتر تولید کند. همچنین باید گفت دستگاه های لیزر دایود در مدل های دو هندپیس و تک هندپیس موجود می باشد.این دستگاه لیزر تماسی عمدتاً در چین، کره جنوبی و آلمان تولید می شود. یکی از بهترین دستگاه های دایود موجود در بازار ایران، دستگاه لیزر دایود پارادایس پرو است که دارای 4 طول موج و خنک کنندگی قدرتمندی می باشد.

چرا دستگاه های دیود در ایران محبوب هستند؟

این دستگاه لیزر دارای ویژگی های بسیاری از جمله قیمت مناسب، کارایی ایده آل، استفاده از طیف 3 موج، پاسخ دهی مناسب به پوست آسیایی و … می باشد.ذکر این نکته ضروری است که وجود این ویژگی ها در نهایت باعث شده تا پزشکان و متخصصان پوست ایرانی تمایل به استفاده از آن نشان دهند.

تفاوت دستگاه لیزر تماسی با دستگاه لیزر غیر تماسی

همانطور که قبلا ذکر شد دستگاه های لیزر الکساندرایت دستگاه های لیزر غیر تماسی هستند در حالی که دستگاه های لیزر دایود دستگاه های لیزر تماسی هستند.این واضح ترین تفاوت بین این دو دستگاه لیزر است. بنابراین لیزر دایود موهای زائد به روش تماسی انجام می شود. یعنی در حین کار گوشی با سطح پوست تماس پیدا می کند.

اگر این فرآیند از طریق خنک سازی قدرتمند و بدون درد در ایستگاه لیزر دایود انجام شود، فرآیند حذف موهای زائد بدون درد و بدون درد خواهد بود، اگرچه دستگاه لیزر الکساندرایت یک دستگاه لیزر غیر تماسی است. بنابراین هنوز احتمال کمی درد و سوزش وجود دارد، اما حتی در این دستگاه ها نیز در صورت استفاده از سیستم خنک کننده هوای قوی، درد و سوزش ایجاد نمی شود.

خرید دستگاه لیزر دست دوم یا قیمت مناسب

تفاوت تعداد جلسات لیزر دایود تیتانیوم و الکساندرایت

طول درمان بیشتر به مشتری بستگی دارد تا دستگاه لیزر تماسی یا غیر تماسی. بسیاری از ویژگی های مشتری به طور مستقیم بر تعداد جلسات لیزر مورد نیاز تأثیر می گذارد. ویژگی هایی مانند رنگ پوست، رنگ و ضخامت مو، نوع مو.

اگرچه دستگاه های لیزر غیر تماسی گران هستند، اما در بسیاری از موارد مشتریان شما از زمان درمان کوتاه تر با دستگاه های لیزر دایود رضایت بیشتری خواهند داشت. اما موارد فوق به این معنی نیست که هر دستگاه لیزر دایود و هر دستگاه لیزر الکس مناسب است و با استفاده از این دستگاه ها بهترین نتیجه حاصل خواهد شد، باید به برند و شهرت دستگاه لیزر توجه ویژه ای داشت. در این مقاله به چند برند معروف تجهیزات لیزر الکس و دایود اشاره شده است.

چرا از ژل در لیزر استفاده می کنند؟

ژل ها اغلب برای پردازش لیزر حجمی با دیود یا دستگاه های غیر تماسی استفاده می شوند. دلیل آن این است که ژل می تواند به میزان قابل توجهی درد و تحریک را کاهش دهد و همچنین از التهاب و تورم جلوگیری کند. از طرف دیگر ژل به خنک شدن بدن کمک می کند تا گرمای تولید شده توسط دستگاه احساس نشود.این ژل علاوه بر کاهش درد و سوزش در طول عمل لیزر، به حرکت آسان هندپیس روی پوست کمک می کند و زمان لیزر درمانی را کوتاه می کند.

در این خصوص قابل ذکر است که دستگاه لیزر الکساندرایت دستگاه لیزری است که به دلیل داشتن سیستم خنک کننده متفاوت نیاز به ژل ندارد و نیازی به تماس مستقیم با پوست ندارد. تجهیزات پزشکی رابین بهترین پشتیبانی را در بازار دستگاه های لیزر دارد.

سخن آخر

در حال حاضر رفع موهای زائد از روی پوست با 3 دستگاه انجام می شود. این سه دستگاه عبارتند از دستگاه لیزر shr، دستگاه لیزر الکساندرایت و دستگاه لیزر دایود.در بین این سه دستگاه، دستگاه لیزر الکساندرایت و دستگاه لیزر دایود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.دستگاه لیزر الکساندرایت یک دستگاه لیزر غیر تماسی است. و به دلیل عدم تماس با سطح پوست در طول فرآیند لیزر و به دلیل استفاده از دستگاه لیزر الکس از سیستم خنک کننده هوا، درد و سوزش ایجاد نخواهد شد.

در دستگاه لیزر دایود، رفع موهای زائد به روش تماسی انجام می شود. یعنی گوشی در حین کار با سطح پوست تماس پیدا می کند. اما اگر دستگاه لیزر دایود برند معتبری مانند هانس باشد و از سیستم خنک کننده عالی استفاده کند، درد و سوزش را احساس نمی کنید و در واقع یکی از دستگاه های بدون درد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *